Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 6726 wyświetleń

Akcja "Narodowe Czytanie"

  W środę 16 września Miejska Biblioteka Publiczna w Grajewie po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", zainicjowanej w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  W tym roku mieliśmy przyjemność czytać „Lalkę” Bolesława Prusa, dzieło niezapomniane, jak pisała Zofia Nałkowska: „wydźwigające się z minionej, smutnej epoki życia polskiego w obronie istotnych wartości ludzkich przeciw ich zakłamanym pozorom, będące zbytkiem pewnego szczególnego piękna, dokumentem rzetelnej, przejrzystej czystości ideowej. [„Lalka”] to zjawisko krzepiące, pisany czyn społeczny, akt odwagi. W owym czasie bowiem było odwagą opowiedzieć się za szlachetnym finansistą, który ginie w walce z doskonale zorganizowanym światem arystokratycznego przesądu”.

    W ten barwny świat Stanisława Wokulskiego, Izabeli Łęckiej, Ignacego Rzeckiego i innych bohaterów powieści, mogliśmy przenieść się dzięki zaproszonym gościom, którzy z zaangażowaniem poddali się lekturze fragmentów „Lalki”. Wśród osób, które zgodziły się wziąć udział w „Narodowym Czytaniu”, gościliśmy przedstawicieli władz Miasta Grajewo na czele z Panem burmistrzem, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej, dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także instytucji kultury, placówek kulturalno-oświatowych oraz uczniów ZS nr 1, nr 2 w Grajewie i ZS w Wojewodzinie.

  Z ciekawostkami z życia i twórczości Bolesława Prusa zapoznała nas nauczycielka Zespołu Szkół w Wojewodzinie, Pani Katarzyna Bielińska. Miniwykład, opatrzony prezentacją multimedialną, przybliżył nam sylwetkę pisarza i tło epoki, w której tworzył.

  „Narodowe Czytanie” uatrakcyjnił występ uczennic ZS w Wojewodzinie, Patrycji Mikulskiej, Aleksandry Purwin i Sylwii Wilczeskiej, które wcieliły się w główne postacie kobiece: Izabelę Łęcką, Kazimierę Wąsowską oraz Helenę Stawską, i w kostiumach stylizowanych na wiek XIX, wygłosiły co myślą o Stanisławie Wokulskim, kupcu galanteryjnym. Pełne gracji damy zabrały nas do przeszłości, Warszawy widzianej oczami Prusa. Tak zachęceni goście, rozpoczęli czytanie fragmentów „Lalki”.

  Punktem końcowym tegorocznej akcji było stemplowanie książek gościom okolicznościową pieczęcią, przysłaną z Kancelarii Prezydenta oraz  wręczenie upominków z logo Miejskiej Biblioteki Publicznej.

  Dziękujemy bardzo wszystkim gościom za włącznie się w akcję "Narodowe Czytanie".

 

Komentarze (2)

Grajewo pięknie to zorganizowało . W ślicznych strojach, bardzo nastrojowo aż miło popatrzeć. Jest włożono bardzo dużo serca. Gratulacje

Szkoda, że mało kto o tym wcześniej wiedział. Wydaje się, że tylko wybrane osoby.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.